ایمنی در کار با بلدوزر، جرثقیل، لیفتراک و لودر

رانندگی با سایر ماشین‌آلات سنگین همچون بلدوزر، جرثقیل، لیفتراک و لودر را باید به افرادی سپرد که آموزش‌های لازم را دیده‏اند و در این زمینه، مهارت کافی دارند. رانندگان باید از سالم بودن ماشین‌آلات در هر شیفت اطمینان حاصل نمایند و از کارکردن با ماشین آلات و تجهیزات معیوب خودداری نمایند.

ملاحظات ایمنی کار با این گونه ماشین‌آلات را می‌توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

1 – قبل از شروع به کار راننده باید از سالم بودن ماشین مطمئن شود. باید وضعیت ترمزها، جلو برنده‏ها و گیره‏های نگه دارنده را کنترل کرد.

2 – در شب باید روشنایی کافی برای کار ماشین‌آلات وجود داشته باشد.

3 – قبل از شروع به کار باید وضعیت چراغ‌های آن بررسی شود.

4 – در محل مانور ماشین‌آلات نباید موانعی مانند کابل و نظایر آن وجود داشته باشد و این موانع باید با دستکش مخصوص برداشته شوند.

5 – رانندگان همیشه باید از کمربند ایمنی استفاده نمايند.

6 – از نزدیک شدن به توده‏های بلند که احتمال ریزش دارد جلوگیری شود.

7- زمانی که بین لبه‏های نزدیک به هم و باریک کار انجام می‌پذیرد، هرگز تیغه دستگاه را موازی لبه‏ها قرار گیرد.

8 – هنگام تخلیه باید از محدوده محل تخلیه فاصله گرفت.

9 – ماشین‌آلات باید به هنگام حرکت به جلو و عقب، مجهز به سیستم‏های هشدار دهنده نظیر علائم صوتی بوق، زنگ یا سوت باشد.

10 – هنگامی که ماشین پارک می‏شود، باید دنده در وضعیت خلاص قرار گیرد و قفل ترمز در وضعیت ترمز باشد.

11 – توقفگاه ماشین‌آلات سنگین باید از انبارهای سوخت فاصله داشته باشد.

 

2-3-5-3) حفاظت از عمليات ساختماني

كارگا‌ه‌ها و محل‌هاي انجام عمليات ساختماني بر اساس مقررات ايمني بايستي به طور مطمئن و ايمن،  محصور و از ورود افراد متفرقه و غيرمسئول به داخل آن جلوگيري به‌عمل آيد. همچنين نصب تابلوها و علايم هشداردهنده كه در شب و روز قابل رؤيت باشند، در اطراف كارگاه ساختماني ضروري است. در مواردي كه بر اثر انجام عمليات ساختماني خطري متوجه رفت‌وآمد عابرين و اتومبيل‌ها باشد، بايستي جهت پيشگيري از حوادث با اخذ مجوز از مراجع ذيربط يك يا چند مورد از موارد زير بكار گرفته شود:

  1. گماردن يك يا چند نگهبان با پرچم اعلام خطر
  2. نصب چراغ‌هاي چشمك‌زن يا علايم شبرنگ با قراردادن نرده‌هاي حفاظتي متحرك در فاصله مناسب از محوطه خطر
  3. نصب علايم آگاهي دهنده و وسايل كنترل مسير
  4. ايجاد سازه‌هاي حفاظتي محصور كننده (حصارها)

ارتفاع حصارهاي ساختماني براساس ضروريات امنيتي تعيين مي‌گردد ولي بر اساس ضوابط ايمني اين ارتفاع نبايستي از يك متر كمتر باشد.

حصارهاي عمليات ساختماني بايستي در تمامي شرايط (شامل روز،  شب،  بارش باران و برف،  هواي مه آلود و رشد پوششهاي گياهان) قابل رؤيت باشند، بويژه در شرايطي كه خطري براي كاركنان شاغل در محل و افراد و يا وسايط نقليه در حال عبور از مجاورت كارگاه وجود داشته باشد. رنگ حصارها در محل‌هاي عبور افراد به منظور قابل رؤيت بودن بايستي قرمز يا نارنجي و در محل‌هاي عبور خودروها بايستي از نوع شبرنگ قرمز يا نارنجي باشد.

براي جلوگيري از سقوط مصالح ساختماني و ابزار كار بر روي كارگران و افرادي كه در محوطه كارگاه ساختماني از مجاوز ساختمان دردست تخريب، احداث و يا تعمير و بازسازي عبور مي‌‌نمايند، بايد يك سرپوش حفاظتي با عرض و استحكام كافي از شبكه فلزي يا از جنس الوار چوبي با شرايط زير در ديواره اطراف ساختمان نصب گردد.

  • سرپوش حفاظتي بايد با توجه به ارتفاع و وضعيت ساختمان چنان طراحي و ساخته شود كه در اثر ريزش مصالح و ابزار كار بر روي آن هيچگونه خطري متوجه افرادي كه از زير آن عبور مي‌‌نمايند، نگردد.
  • زاويه سرپوش حفاظتي را نسبت به سطح افقي مي‌‌توان بين 30 تا 45 درجه به سوي ساختمان اختيار نمود. (اداره‏بهداشت،ایمنی‏ومحیط‏زیست‏وزارت‏نفت 1384)

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

ایجاد ساختاری برای ارزیابی عملکرد HSE پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی (با مطالعه موردی پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران))