ابرهای تیرگی در آسمان شورای همکاری خلیج فارس

روزنامه الشرق قطر در مطلبی با عنوان حقایقی برای اولین درباره چرایی فراخوانی سفیران از دوحه نوشته بود قطر سازوکار اجرای توافق نامه اصولی را که دولت کویت به عنوان رئیس دوره شورای همکاری خلیج فارس آماده کرده بود، پذیرفته بود و پیش نویس را به وزیران خارجه شورای همکاری برای بررسی در نشست وزارتی در ریاض ارسال کرده بود، اما این نشست،آنچه را کویت آماده کرده بود، بررسی نکرد و سازوکاری را که سعودی بدون رایزنی با کشورهای دیگر عضو شورا وضع کرده بود، جایگزین آن کرد.

قطر در واکنش به اقدام مشترک عربستان، امارات و بحرین تنها به  ابراز شگفتی بسنده و اعلام کرده بود ما به خاطر پایبندی به برادری، سفیران خود را از سه کشور فرا نمی خوانیم.

البته دولت قطر در بیانیه ای تاکید کرده بود که اقدام برادرانش در عربستان، امارات و بحرین با منافع ملتها و امنیت و ثبات آن ارتباطی ندارد بلکه به اختلاف در مواضع درباره مسائل خارج از چارچوب دولتهای عضو شورای همکاری ارتباط دارد. (Alastair ,5 September 2014)

رسانه های قطر البته در یک اقدام هماهنگ تلاش کردند افکارعمومی عرب حاشیه خلیج فارس را حامی قطر و مخالف اقدام مشترک سعودی، امارات و بحرین نشان دهند و در این زمینه تیتر زدند ” ملتهای عربی : همه ما در قطر سفیر هستیم.”

این رسانه ها، اقدام سه کشور عربی را برای ملتهای عرب حاشیه خلیج فارس غافلگیرکننده توصیف کردند.

عربستان، امارات و بحرین علت فراخواندن سفیران خود از قطر را دخالتهای این کشور در امور داخلی خود و تاثیر مواضع دوحه بر امنیت این کشورها اعلام کرده اند.

همراه نشدن کویت و عمان با تصمیم عربستان،امارات و بحرین، یک شوک به این سه کشور وارد کرده است و نشان دهنده شکاف و  دودستگی در شورای همکاری خلیج فارس است.

نکته دیگر اینکه اختلاف قطر با سه کشور سعودی، بحرین و امارات درباره مصر، عمیق و اساسی است، زیرا قطر همانطور که در رسانه های این کشور مطرح شده و رویکرد آنها نشان می دهد، برکناری محمد مرسی از قدرت توسط ارتش را کودتا خوانده است.

خودداری قطر از همراهی با عربستان و امارات در حمایت از دولت پس از مرسی، خشم آل سعود و آل نهیان را به دنبال داشته است و این یکی دیگر از عوامل اختلاف و دودستگی در شورای همکاری به شمار می رود.

دلیل دیگری که در پس تصمیم اخیر سه کشور عربی مخالف سیاستهای قطر قرار دارد، خشم و نارضایتی شدید آنها از عملکرد شبکه الجزیره و عقب افتادن رسانه های آنها از رقابت با این شبکه اعلام شده است به طوری که ریاض، ابوظبی و منامه از قطر خواسته اند از شبکه متخاصم یعنی الجزیره حمایت نکند.

یک رسانه قطری در این باره نوشته است اگر در سه کشور عربستان، امارات و بحرین بحرانهای داخلی وجود دارد، چه ربطی به قطر دارد، چرا این سه کشور می خواهند نگاهها را از این بحرانها از طریق ایجاد بحران خارجی منحرف کنند؟.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014